16 Temmuz 2012 Pazartesi

FATİH SULTAN MEHMET HAN'IN DOĞDUĞU EV-OSMANLI MÜZESİ / BURSA

Muradiye semtinde II. Murat Külliyesi’nin karşı
sında bulunan ahşap evin yerinde, evvelce Sultan II. Murad’ın bir köşkü olduğu sanılmaktadır. Dolayısıyla bu ev aynı zamanda İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmed’in doğduğu ev olarak bilinmektedir.Günümüzde müze olarak kullanılan iki katlı ev; plan ve süslemeleri bakımından 17. yüzyıl özelliklerini taşımakta olup, Bursa’da halen ayakta kalan en eski evlerden bir tanesi ve en güzel olanıdır.Bahçeye açılan eyvanlı bir sofa ve iki odadan oluşan planda alt kat odaları alçak tavanlı kışlık odalardır. 
Üst katta “baş oda” diye adlandırılan oda’da, kalem işi bitki ve çiçek motişeriyle dekorlu şahane ahşap dolap, geometrik dekorlu ahşap tavan ve altıgen tavan göbeği zarif görünüşleri ile 17. yüzyıl süslemelerinin güzel ve karakteristik özelliklerini göstermektedirler.Bodrum, zemin ve birinci kat olmak üzere üç kattan oluşan müze binasının avlusunda kesme taştan mermer yalaklı bir çeşme bulunur.Ahşap merdivenle, ahşap parmaklıklı geniş bir“sofa” ile iki yanında birer yatak odasının bulunduğu zemin kata çıkılır.Yine ahşap bir merdivenle çıkılan birinci katta;ortada konuk salonu, yemek ve harem odalarıyer alır. Tavanı özgün kalem işçiliği ile bezenen yatak odasının dolap kapıları ve hücreleride çiçekler, serviler ve kafeslerle süslüdür.Evin belki de en önemli ve renkli bölümü olan“Harem Odası”, dışarıya açılan on dört pencere ile aydınlanmaktadır. Bu odada, dönemin çeşitli el işlemeleri, sedef kakmalı ahşap ev gereçleri ve porselen eşyalar sergilenmektedir. “Bursalı ustalar tarafından yapılan bir sanat eseri olan” Osmanlı Evi Müzesi, pazartesi hariç her gün ziyarete açıktır.   (ALINTIDIR)
 Görülmeye değer bir mekan...
 Kerem çok ilginç buldu,heryeri gezdi...
Maket insanlar gerçek gibi,muhteşem... 
Haremde kadınlar...

 Beşik sallayan hatun...


 Salonda beyler...

 Ortam ışığı az olduğundan fotoların kalitesi düşük oldu...


Kerem maketlerin yanına gidip canlı olup olmadıklarını kontrol etti... 5 yorum:

 1. bursa'da yaşadım ama hiç gitmedim buraya :( sayende görmüş oldum çok merci şekerim..

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel bir ev,ne kadar sade ve şık..Bayıldım adaşım,sağol.

  YanıtlaSil
 3. HARIKA!
  TURCIA! SELAM!


  mari

  YanıtlaSil
 4. eline sağlık mükemmel görüntüler almışınız hüsniye

  YanıtlaSil
 5. Hüsniye teşekkür ederim canım umarım sende birgün gidip görürsün oraları...

  YanıtlaSil

Güzel yorumlarınız ve temennileriniz benim için çok değerli...Blog ve Web sitesi dışında yorum yazan izleyicilerimden Anonim seçeneğine tıklamalarını rica ediyorum...Teşekkür ederim...

Yazılarımı Kopyalayamazsın!!!