23 Kasım 2016 Çarşamba

ERZİNCAN (CİMİN) ÜZÜMÜ 1 NUMARA

İlimizin Üzümlü eski adıyla Cimin İlçesi ve civarında yetişmekte olan mis kokulu,lezzetli üzümü gerçekten siyah üzüm kalitesi olarak 1 numara...(Fotoğraf bana ait)...
 Kendi elimden 1 salkım üzüm ikram etmek isterdim.😂😂😂
Netten yaptığım araştırmada;
2000 yılında coğrafi işaret için başvurulmuş, 2001 yılında TPE tarafından verilmiş coğrafi işaretle Türkiye’de coğrafi işaret almış ilk üzüm olan Erzincan Cimin üzümü, Erzincan’ın Üzümlü ilçesi ve belde köylerinde yetişmektedir. Yeni adı Üzümlü olan bu ilçenin eski adı Cimin; Ermenice bir isimdir ve zamanında orda yaşayan Ermeniler tarafından verilmiştir. İlçenin rakımı 1250 m olup bu üzüm sadece bu ilçe ve çevre beldelerinde yetiştirilebilmektedir.

Siyah renkli, şekli basık-oval, ortalama tanesi 3-4 gram ağırlığında, çekirdek sayısı ortalama 1-4 adet, orta kabuk kalınlığında, aroması tatlı-mayhoş, konik şeklinde, dolgun sıklıkta, 300-1500 gram salkım iriliğinde sofralık bir üzüm cinsidir.

Özellikleri yöreye özgü coğrafi durum, iklim özellikleri, nem, sıcaklık, ve rüzgar gibi faktörlerden gelmektedir.
ÖZELLİKLERİ
• İçerisindeki şeker oranı sıfıra yakın olmasından dolayı şeker hastaları bile rahatlıkla kullanabilmektedir.
• Güzellik iksiri, gerçek beyin besini ve zayıflama rejimlerinin ana ürünüdür.
• Kabuklarında bulunan resveratrol maddesi kansere karşı savaşmakta, antioksidan görevi sayesinde yağlı bileşiklerin kılcal damarlarda birikmesini engellemekte, aspirin gibi kanı sulandırarak koroner kalp hastalıklarına karşı insanları korumaktadır.
• Bilim adamlarına göre, siyah üzüm suyu içmek, hafıza kaybını azaltıyor ve hatta bu kaybı tersine çevirebiliyor. Cincinnati Üniversitesi Psikiyatri bölümünde görevli bilim adamları, erken hafıza kaybı yaşayan 12 kişiyle bir çalışma yaptı. Sonuçta, 12 hafta boyunca içeceğin varyasyonlarını içenlerin farklı zihin testlerinde iyi bir performans gösterdikleri görüldü.
Araştırmacılar, iki ayrı grup oluşturdu. İlk gruba Massachusetts’ in Concord bölgesinde yetiştirilmiş saf Concord üzümü suyu verilirken ikinci grup ise hiçbir şey içmedi. Deney süresince her iki gruba da düzenli hafıza testi yapıldı. Araştırma sonucuna göre birinci gruptakilerin yarısında daha uzun süreli gelişme kaydedildi.
Uzmanlar, bu sonuçların arkasındaki neden olarak ciltteki antidoksanlar ve meyvenin suyunu görüyorlar. Gruplar arasında temelde, önemli derecede farklılıklar olmamasına rağmen, saf siyah üzüm suyu içenlerde ise öğrenmede önemli gelişmeler görüldü. Bu eğilimin kısa süreli zihinde tutmayı sağladığı ve mekana ait, sözsüz hafızayı geliştirdiği belirtiliyor.
Araştırma sonuçlarına göre, meyve ve sebze gibi antioksidanlar bakımından zengin yiyecekler ile bunların yüzde 100 meyve suları bilişsel fonksiyonu korumaya yardımcı oluyor.
DENETİM BİÇİMİ VE ESASLARI
Başkalarının aynı üretimlerini teknik ve coğrafi özelliklerine uygunluğunun kontrolleri Erzincan Üzümlü Belediyesi koordinasyonu ile gerçekleşmektedir.
Ürünün yetiştirilip pazara sunulduğu 8., 9., 10., ve 11. aylarda ayrıca tüketici şikayetleri üzerine her zaman Erzincan Üzümlü Belediyesi’nden 2 eleman, Tarım İlçe Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi, Kaymakamlıktan bir eleman, Ürün Yetiştiricisi bir eleman olmak üzere 2 ile 5 kişilik bir denetim kurulu oluşturularak denetim yapılır, sonucunda ilgili rapor hazırlanır.
ÜZÜMÜN TANINMASI
Üzüm taneleri üzerinde kendine has bir buğu vardır ve tanelerin üzerindeki kabuğu çok ince bir zar şeklindedir. Bu nedenle ağza alındığı anda üzüm dağılır. Tat olarak mayhoş ile tatlı arasında çok ince bir noktada buluşan eşsiz bir tada sahiptir. Bu özellikleri bulunduğu takdirde o üzüm Cimin Üzümü’dür.
Rengi siyah, tadı mayhoş olduğu ve şarap mayası tutmadığı için içki sektöründe kullanılmaz, sofralıktır.ALINTIDIR..

İlimizde yetişmesinden dolayı çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum...Ayrıca ilimizin meşhur  tulum peyniri ve tandır ekmeği de üzümle birlikte yenilen ve çok beğenilen bir yiyecek grubudur...

2 yorum:

  1. ayyy bayılırım olsa da yesek cidden Tülincim
    paylaşım için teşekkürler canım

    YanıtlayınSil
  2. Blog dünyasına yakın zamanda adım attı bloğum...Henüz emekleme dönemindeyim.Yeni bloglar keşfediyorum.Sizin bloğunuz da çok güzel. Emeklerinize sağlık .Ben de sizi beklerim . Sevgiler.

    YanıtlayınSil

Güzel yorumlarınız ve temennileriniz benim için çok değerli...Blog ve Web sitesi dışında yorum yazan izleyicilerimden Anonim seçeneğine tıklamalarını rica ediyorum...Teşekkür ederim...

Yazılarımı Kopyalayamazsın!!!