6 Eylül 2013 Cuma

DÜNYA HAYATI TUTKULU BİR OYUNDUR...

Hayırlı Cumalar Kıymetli İzleyenlerim!!!
Zaman geçip gidiyor ve bizler hep bir oyalanma içindeyiz...Oynadığımız roller değişse de ruh hep aynı kalıyor ve eğer sen ruhunu güzel şeylerle doldurduysan, rabbini tanıyıp ibadet ettiysen ne mutlu sana...
Unutmaki!!!
Dünya hayatı bir oyun, tutkulu bir oyalanmadır...

İşte Kuran-ı Kerimden bu konudaki ayeti kerimeler...

Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı.(ANKEBUT/64)

Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azab; Allah'tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir. (HADİD/20)

Dinlerini bir oyun ve bir eğlence edinen ve kendilerini dünya hayatının aldattığı kimseleri bırak! Ve hiçbir kimsenin kazandığı şey yüzünden kendisini helake atmamasını, kendisi için Allah'tan başka hiç bir dost ve hiçbir şefaatçi bulunmadığını Kur'ân ile hatırlat. O, azaptan kurtulmak için bütün varını feda etse, kendisinden alınmaz. Onlar kazandıkları şey yüzünden helake uğratılmışlardır. Onlar için, inkâr ettiklerinden dolayı kaynar bir içecek ve can yakıcı bir azab vardır.(EN'AM/70)

Dünya hayatı ancak bir oyun ve eğlenceden ibarettir. Eğer iman eder kötülükten sakınırsanız, Allah size mükâfatınızı verir. Ve sizden bütün mallarınızı harcamanızı da istemez. (MUHAMMED/36)

İnsanlara kadınlar, oğullar, yüklerle altın ve gümüş yığınları, salma atlar, davarlar, ekinler kabilinden aşırı sevgiyle bağlanılan şeyler çok süslü gösterilmiştir. Halbuki bunlar dünya hayatının geçici faydalarını sağlayan şeylerdir. Oysa varılacak yerin (ebedî hayatın) bütün güzellikleri Allah katındadır. (AL-İ İMRAN/14)

5 yorum:

 1. Kuranda bizim için herşey yazıyor ablacım ama ne yazıkki biz aciz insanlar anlayamıyoruz anlayamayacağızda...
  Allah bizleri salih ve selim kullarından eylesin..
  hayırlı cumalar..

  YanıtlaSil
 2. ALLAH bunun bilincinde olmayı nasip etsin. Hep kuranda eski kavimlerin başına gelen nusibetler anlatılır bende hikaye dinler gibi okurum dün dank etti bize gelen nusibetlerde var. Derizya haşa neden hep Müslümanlar azapta diye.Oysa işte nusibet bu anladım .Çünkü gerçek Müslüman gibi yaşamıyoruz :(

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel bir paylaşım olmuş.. teşekkürler.. Ayrıca Hayırlı Cumalar :)

  YanıtlaSil
 4. ne güzel anlatmışsınız..allah razı olsun...

  hayırlı cumalar...

  YanıtlaSil

Güzel yorumlarınız ve temennileriniz benim için çok değerli...Blog ve Web sitesi dışında yorum yazan izleyicilerimden Anonim seçeneğine tıklamalarını rica ediyorum...Teşekkür ederim...

Yazılarımı Kopyalayamazsın!!!